جستجوی اعضاء
ورود به سیستم
ایمیل
رمز عبور
 
ثبت نام
 

تولید ، مصرف و تجارت جهانی پنبه در سال 20/21

هند بزرگترین تولید کننده، چین بزرگترین مصرف کننده، امریکا بزرگترین صادر کننده، بنگلادش و ویتنام وارد کنندگان عمده

 

1-هندوستان

بر اساس اعلام کمیته جهانی مشورتی پنبه ، کل تولید پنبه در سال زراعی 21/20 بالغ بر حدود 26 میلیون تن خواهد بود که کشور هند با تولید شش میلیون و دویست هزار تن در صدر کشورهای بزرگ تولید کننده پنبه در جهان قرار خواهد گرفت.

مصرف این کشور در همین مدت بالغ بر حدود پنج میلیون و یکصد هزار تن براورد شده و لذا بر اساس همین گزارش کشور هندوستان در سال مورد بررسی بالغ بر حدود یک میلیون تن صادرات طلای سفید خواهد داشت و در عین حال مقدار حدود دویست و چهل هزار تن سایر ارقام مورد نیاز پنبه را نیز وارد خواهد کرد. موجودی پایان دوره کشور هندوستان از این محصول استراتژیک در حدود چهار میلیون و سیصد هزار تن تخمین زده میشود.

 

2-چین

کشور چین با تولید پنج میلیون و هفتصد هزار تن پنبه ، در مقام دومین تولید کننده بزرگ پنبه جهان در سال 21/20 قرار خواهد داشت. مصرف این کشور در دوره مورد بررسی نیز  بالغ بر هشت میلیون و دویست هزار تن تخمین زده میشود که این کشور را به بزرگترین مصرف کننده پنبه در جهان تبدیل خواهد کرد.

با توجه به موجودی هشت میلیون تنی پایان دوره این کشور در سال زراعی 19/20 ، لذا پیش بینی میشود که  واردات این کشور  در حدود دو میلیون تن خواهد بود که از این حیث نیز به عنوان بزرگترین وارد کننده پنبه در دوره مورد بررسی جای خواهد گرفت. با این حساب ، موجودی پایان دوره سال زراعی 21/20 این کشور بالغ بر حدود بر هفت میلیون و چهارصد هزار تن خواهد بود.

 

3- آمریکا

تولید پنبه در کشور آمریکا در دوره مورد بررسی به حدود چهار میلیون و دویست هزار تن خواهد رسید که این کشور را در مقام سومین تولید کننده بزرگ پنبه در جهان جای خواهد داد .

با توجه به اینکه کشور آمریکا در بین هشت مصرف کننده بزرگ پنبه جهان جایی ندارد ، لذا با صادرات سه و نیم میلیون تن از محصول پنبه تولیدی خود ، در مقام بزرگترین صادر کننده پنبه در جهان شناخته میشود.   موجودی پایان دوره این کشور نیز بالغ بر حدود یک میلیون و ششصد هزار تن براورد میشود.

 

<< همانگونه که مشاهده میگردد در حدود شصت درصد از کل پنبه تولید شده در جهان به مقدار پانزده میلیون تن توسط سه کشور هند ، چین و آمریکا انجام میگردد. >>

 

4- برزیل

چهارمین تولید کننده یزرگ پنبه در جهان ، کشور برزیل میباشد با تولیدی در حدود دو میلیون و ششصد هزار تن در سال .

مصرف سالیانه برزیل در حدود هفتصد هزار تن میباشد و مازاد آن نیز به میزان حدود دو میلیون تن صادر خواهد شد که برزیل را به عنوان دومین صادر کننده بزرگ پنبه در جهان معرفی خواهد کرد. برزیل همچنان در حدود سه میلیون تن ذخایر استراتژیک پنبه در پایان دوره خواهد داشت.

 

5- پاکستان

پنجمین و آخرین تولید کننده میلیونی پنبه در جهان ، کشور پاکستان میباشد که براورد میگردد در سال زراعی مورد بحث ، در حدود یک میلیون و چهارصد هزار تن پنبه تولید نماید.

مصرف پاکستان در این سال معادل دو میلیون و سیصد هزار تن براورد میگردد لذا پیش بینی میگردد که این کشور نیاز به واردات یک میلیون تن پنبه داشته باشد .

موجودی پایان دوره این کشور نیز بالغ بر حدود هفتصد هزار تن براورد میگردد.

 

6 و 7 ترکیه و ازبکستان

در مقام ششمین و هفتمین تولید کنندگان برتر پنبه در سال زراعی 21/20 نیز بترتیب ترکیه و ازبکستان با تولید هشتصد هزار تن و هفتصد و چهل هزار تن قرار دارند.

مصرف پنبه در ترکیه بالغ بر حدود یک و نیم میلیون تن میباشد لذا این کشور مجبور به واردات حدود هشتصد هزار تن پنبه برای تامین نیازهای صنایع ریسنگی خود دارد .

موجودی پایان دوره این کشور نیز در حدود نیم میلیون تن براورد میگردد.

در گزارش مزبور و در بین هشت کشور برتر وارد کننده و صادر کننده در جهان ،  نامی از کشور ازبکستان به میان نیامده ، لذا بنظر میرسد که عمده پنبه تولیدی این کشور مصرف داخلی میشود و این به دلیل توسعه صنایع ریسندگی و بافندگی این کشور در سالهای اخیر میباشد که زنگ خطری برای وارد کنندگان و مصرف کنندگان این محصول در داخل کشور خودمان میباشد.

 

 

 

وارد کنندگان عمده دیگر

بنگلادش و ویتنام

کشورهای بنگلادش و ویتنام علی رغم اینکه در بین کشورهای بزرگ تولید کننده پنبه در جهان حضور ندارند ، اما به دلیل توسعه صنایع نساجی در این کشورها ، پس از چین ، دومین و سومین  وارد کننده عمده پنبه در جهان میباشند .

پیش بینی میشود در سال مورد بررسی ، صنایع نساجی  این دو کشور ، هر یک  در حدود یک و نیم میلیون تن پنبه مصرف نمایند که مجبور به واردات آن میباشند.

 

اندونزی

کشور اندونزی نیز در سال زراعی مورد مطالعه و جهت تامین صنایع نساجی خود ، نیاز به واردات در حدود هفتصد هزار تن پنبه خواهد داشت.

سایر صادر کنندگان پنبه

کشورهای یونان با سیصد هزار تن ، بنین و مالی هر یک با دویست و هشتاد هزارتن و استرالیا نیز با دویست هزار تن از دیگر صادرکنندگان پنبه در جهان میباشند.

 

ایران

با توجه به اینکه تولید و مصرف پنبه در کشورمان قابل توجه نمیباشد لذا  در گزارش کمیته جهانی مشورتی پنبه ،  نامی از ایران آورده نشده است ، اما از آمارهای داخلی اینطور استنباط میشود که محصول سال زراعی 1400/1399 بالغ بر حدود هفتاد هزار تن پنبه محلوج میباشد و همزمان نیاز صنایع نساجی نیز حدود یکصد و سی هزار تن تخمین زده میشود  که در اینصورت میباید کسری آن به میزان حدود شصت هزار تن از طریق واردات تامین گردد.

 

کلام آخر

در یک نگاه کلی میتوان گفت که تولید جهانی پنبه در سال زراعی 21/20 بالغ بر حدود 26 میلیون تن ، مصرف آن بالغ بر حدود 25 میلیون تن ، واردات و صادرات آن هریک به مقدار حدود 9 میلیون تن و موجودی پایان دوره در جهان بالغ بر حدود 21 میلیون تن میباشد.

 

علیرضا حائری عضو هیات مدیره جامعه متخصصین نساجی ایران و عضو هیات مدیره خانه صنعت استان تهران تیر 99

میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال