جستجوی اعضاء
ورود به سیستم
ایمیل
رمز عبور
 
ثبت نام
 

اقتصاد کشور را تا جای ممکن باید درون زا کرد

وزیر اسبق اقتصاد و عضو ستاد اقتصاد مقاومتی با بیان این که رفع مشکلات اقتصادی نیاز به راهبرد دارد گفت: تا جائی که ممکن است باید اقتصاد را درون زا کرد اما دورن زاکردن اقتصاد به معنای نداشتن تعامل با دنیا و بستن درب های کشور نیست.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، داوود دانش جعفری در مصاحبه با رادیو افزود: اقتصاد ایران از مشکلات زیادی رنج می برد و این مشکلات باعث شده آن نتیجه مناسب در کشور حاصل نشود.

وی اظهارداشت: همه می گویند چرا اقتصاد ایران به رغم داشتن ظرفیت و توان بالا به نتیجه مطلوب و مقصود خود نمی رسد.

وزیر اسبق اقتصاد و عضو ستاد اقتصاد مقاومتی گفت: این مسئله مربوط می شود به اینکه در برخی از حوزه ها مشکلاتی وجوددارد که اگر بتوان مشکلات مربوطه را به درستی شناسایی و درمان کرد می توان به آن نتایج مطلوب و مقصود رسید مثل برخی از کشور ها که در یک مقطعی به این نتیجه رسیدند که باید مشکلات خود را برطرف کنند مثل چین و هند.

وی افزود: این کشورها با آسیب شناسی و شناسایی نقاط ضعف خود موفق شدند راه حل های مناسبی پیدا کنند و اکنون وضعیت بهتری در اقتصاد دارند.

دانش جعفری اظهارداشت: وابسته بودن اقتصاد به نفت یکی از چالش هالی جدی اقتصاد ایران است.

وی ادامه داد: نفت چیز بدی نیست اما این ثروت خدادادی یکسری ویژگی هایی دارد و این ویژگی ها ممکن است در برخی مواقع دردسر ساز باشد البته راه حل هم دارد.

وزیر اسبق اقتصاد و عضو ستاد اقتصاد مقاومتی گفت: یکی از مسائل اینکه قیمت جهانی نفت هرازچند گاهی بالا و پائین می شود در خود اقتصاد ایران نیز در یک مقطعی قیمت نفت به هشت دلار و مقطع دیگر به 120 دلار رسید.

وی در ادامه دولتی بودن اقتصاد را از دیگر مشکلات کشور برشمرد و افزود: اقتصاد ایران به دلیل نفتی بودن تا حد زیادی دولتی است البته عیبی هم ندارد دولت در اقتصاد فعال باشد اما اگر دولت رقیب بخش خصوصی و مردم شود در چنین شرایطی مشکلات در اقتصاد افزایش پیدا خواهد کرد.

دانش جعفری بیان داشت: بخش خصوصی وقتی احساس کند یک رقیب قدرتمندی دارد و نمی تواند با او رقابت کند بنابراین کم کم خود را به کنار می کشد و در حوزه هایی وارد می شود که حیات خلوت داشته باشد و اینطور نباشد که دولت هرچند یکبار با یک سیاست گذاری اوضاع او را بهم بریزد.

وی ادامه داد: متاسفانه با دولتی شدن اقتصاد یکسری مشکلات دیگری هم بروز و ظهور پیدا می کند از جمله اولویت هایی که دولت در نظام بودجه ریزی انتخاب می کند باید متناسب با نیازهای اصلی کشور باشد.

وزیر اسبق اقتصاد و عضو ستاد اقتصاد مقاومتی گفت: در حال حاضر 500 هزار میلیارد تومان طرح و پروژه نیمه تمام در کشور وجود دارد.

وی افزود: چند سالی که بودجه عمرانی کشور پیش خور شده و همه طرح ها و پروژه ها نیمه تمام باقی مانده است در حالیکه دولت می توانست نصف این پروژه ها را انتخاب، تکمیل و به بهره برداری برساند.

دانش جعفری بیان داشت: از دیگر مشکلات کشور اینکه خیلی نسبت به واردات در سیاست های اقتصادی آسان گرفته می شد.

وی ادامه داد: خیلی از کالاها که در ایران بهتر هم تولید می شد از خارج وارد می گردید چون جنس خارجی نسبت به داخلی ارزان تر بود و از طرفی اسم خارجی روی اجناس بود عده ای فکر می کردند از ایرانی بهتر است در حالیکه این طوری نبود.

وزیر اسبق اقتصاد و عضو ستاد اقتصاد مقاومتی گفت: متاسفانه با همین شیوه خیلی از اقلام خارجی به مرور جایگزین اقلام داخلی شد.

وی افزود: بدون شک با واردات بی رویه ضمن افزایش نرخ بیکاری باعث کم سو شدن چراغ تولید داخلی و به یک معنا تعطیلی بنگاه های اقتصادی منجر می شود.

دانش جعفری بیان داشت: سیاست دولت در اقتصاد باید به گونه ای باشد که تولید داخلی تقویت شود به عبارتی اگر دولتمردان کاری کنند که تولید داخلی بالاترین سود را داشت بدون شکل بسیاری از مشکلات کشور برطرف خواهد شد.

وی تصریح کرد: هیچ کشوری بدون تقویت اقتصاد داخلی به جایی نرسیده از اینرو ضرورت دارد همه برای تقویت و شکوفایی اقتصاد کشور پای کار باشند و تلاش کنند.

وزیر اسبق اقتصاد و عضو ستاد اقتصاد مقاومتی گفت: اقتصاد دو بال دارد «دولت» و «مردم و بخش خصوصی» بنابراین این دو بال باید با هم حرکت کند تا اقتصاد مملکت اوج بگیرد.

وی در ادامه بی ثباتی های اقتصادی را از دیگر چالش های کشور عنوان کرد و افزود: وقتی سیاست های اقتصادی هراز چندگاهی تغییر می کند بدون شک سرمایه گذار و فعال اقتصادی توان برنامه ریزی بلند مدت را نخواهد داشت.

دانش جعفری اظهارداشت: برای توسعه اقتصادی باید ثبات و امنیت لازم در کشور وجود داشته باشد تا سرمایه گذاران با طیب خاطر به امر سرمایه گذاری و فعالیت اقتصادی بپردازند.

وی ادامه داد: رفع مشکلات اقتصادی نیاز به راهبرد دارد یعنی یکسری اصول کلی را باید همه قبول کنند تا حرکت ها منجر به نتیجه شود.

وزیر اسبق اقتصاد و عضو ستاد اقتصاد مقاومتی گفت: یکی از این موارد اینکه تا جائی که ممکن است اقتصاد را درون زا کرد.

وی افزود: منظور از درون زا کردن اقتصاد اینکه تولید و فعالیت های اقتصادی حتی المقدور مبتنی بر نهاده های باشد که در دسترس است.

دانش جعفری ادامه داد: دورن زاکردن اقتصاد به معنای نداشتن تعامل با دنیا و بستن درب های کشور نیست.

وی با تاکید بر اینکه سیاست های اقتصادی کشور باید صادرات محور باشد، گفت: سیاست خیلی از کشورهای آسیایی جنوب شرقی که امروز در اقتصاد حرفی برای گفتن دارند مبتنی بر صادرات بوده است.

وزیر اسبق اقتصاد و عضو ستاد اقتصاد مقاومتی افزود: برای توسعه صادرات باید کالاهایی با کیفیت و قابل رقابت تولید کرد تا در مصاف با کالاهای دیگر کشور ها عقب نماند.

وی ادامه داد: همه این کشورها یک مدت طولانی از صنعت و تولید داخلی خود حمایت کردند و درب های اقتصاد را باز نکردند هر جنس بنجلی وارد بازارهای داخلی شان شود.

دانش جعفری گفت: اگر این مشکلات برطرف شود بطور حتم اقتصاد کشور مقتدر و شکوفا خواهد شد.

وی افزود: اقتصاد ایران با همین وضعیت جایگاه بالایی در دنیا دارد اما حق مردم ایران بالاتر از این حرف هاست و باید به رتبه های تک رقمی رسید.

وزیر اسبق اقتصاد و عضو ستاد اقتصاد مقاومتی یادآورشد: رسیدن به چنین جایگاهی نیاز به برنامه ریزی و همراهی و همکاری همگان دارد.

میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال