جستجوی اعضاء
ورود به سیستم
ایمیل
رمز عبور
 
ثبت نام
 

شاخص امید به زندگی در دنیا

نسان‌ها نیروی کار و اصلی‌ترین سرمایه کشور محسوب می‌شوند. توجه به نیروی انسانی، جایگاه آن شالوده اصلی هر نوع ساختاری است. به همین دلیل تأمین بقا و مدیریت انسان ها دارای اهمیت زیادی بویژه‌ از منظر اقتصادی است. رشد و تعالی انسان‌ها نه تنها در ابعاد فرهنگی و اجتماعی بلکه در ابعاد اقتصادی بسیار تاثیرگذار می‌باشد. مسائلی از قبیل بیماری اعم از جسمانی و روحی و جنگ باعث از بین رفتن انسان‌ها می‌شود و از چیزی که روی شاخص امید به زندگی و یا به عبارت دیگر متوسط طول عمر انسان در جوامع مختلف در یک کشور تاثیر بسزایی دارد، توسعه اقتصادی و کیفیت زندگی است.

شاخص امید به زندگی در دنیا

مهندس سید محمد مقدسی

رئیس هیئت مدیره جامعه متخصصین نساجی ایران

انسان‌ها نیروی کار و اصلی‌ترین سرمایه کشور محسوب می‌شوند. توجه به نیروی انسانی، جایگاه آن شالوده اصلی هر نوع ساختاری است. به همین دلیل تأمین بقا و مدیریت انسان ها دارای اهمیت زیادی بویژه‌ از منظر اقتصادی است. رشد و تعالی انسان‌ها نه تنها در ابعاد فرهنگی و اجتماعی بلکه در ابعاد اقتصادی بسیار تاثیرگذار می‌باشد. مسائلی از قبیل بیماری اعم از جسمانی و روحی و جنگ باعث از بین رفتن انسان‌ها می‌شود و از چیزی که روی شاخص امید به زندگی  و یا به عبارت دیگر متوسط طول عمر انسان در جوامع مختلف در یک کشور تاثیر بسزایی دارد، توسعه اقتصادی و کیفیت زندگی است.

کیفیت زندگی تعبیرات و تفسیرات مختلف زیاد دارد ولی آن‌چه که در هر تعبیر و تفسیری حاکی از خوب بودن زندگی حداقل شامل رفاه اقتصادی و سلامتی انسان است که از آن بهره‌مند باشد. سطح بهداشت و درمان و خدمت‌رسانی سلامتی از  مسائلی است که می‌تواند تضمین‌کننده سلامت نیروی کار در دنیا باشد. توسعه خدمات بهداشتی در دنیا زمینه را برای افزایش طول عمر مردم یا به اصطلاح افزایش امید به زندگی آن‌ها فراهم نموده است.

امید به معنای انجام فعالیت و امور زندگی با چشم انداز مثبت است. این مفهوم بیانگر تلاش برای داشتن دید مثبت با علم به احتمال وجود موفقیت‌های بالقوه است. امید داشتن به زندگی یک احساس، اصل و انتظار است که همه چیز در آینده بخوبی پیش خواهد رفت.

توسعه خدمات بهداشتی در دنیا زمینه را برای افزایش طول عمر مردم یا به اصطلاح افزایش امید به زندگی آن‌ها فراهم کرده است. امید به زندگی به عبارتی و دیدگاهی (سازمان ملل متحد) در زمان تولد به معنای متوسط تعداد سال‌هایی است که افراد متولد شده در یک سال خاص می‌توانند زندگی کنند. این معیار با کیفیت زندگی در یک کشور و سطح بهداشت و درمان تغییر می‌کند.

علاوه بر فضای بهداشت و درمان عوامل دیگری در تاثیر امید به زندگی نقش مهمی ایفا می‌کند که در هر کشور و یا جامعه‌ای نوسانات خاص خود را دارد.

مذهب و اعتقاد به خدا – تعیین کردن اهداف در زندگی- دریافتن نقاط قوت خود و تأکید کردن بر آن‌ها – داشتن ارتباطات جمعی و فعالیت های مشارکت آمیز – کارکردن گروهی- ثبت کردن افکار و احساسات – مراقبت جسمانی از خود (ورزش کردن، خوردن غذای سالم، استراحت کافی و ...) – جلوگیری از استرس و فشارهای ناشی از آن – مقابله با افکار منفی درگیر شدن با جالش آن‌ها – حفظ انگیزه در هر شرایط و موقعیت – داشتن تمرکز عمده‌ترین راهکارهای انسانی برای ایجاد و رشد امید به زندگی در انسان‌ها است.

در سال‌های اخیر امید به زندگی یا طول عمر انسان‌ها نسبت به سه دهه گذشته افزایش چشمگیری داشته است. به همین دلیل حتی در بسیاری از کشورها قانون‌های افزایش سن بازنشستگی را مطرح نموده‌اند. آن‌‌ها بر این باور هستند که با این سیاست افراد سال‌های بیشتری کار می‌کنند و کارایی بیشتری در اقتصاد دارند. با  احتساب به همین قانون‌ها باعث شده است که سن بازنشستگی در شماری از کشورهای ... به مرز ۶۷ سال برسد و حتی در تعاریف جدیدی از رده های سنی جدید با شاخص‌های متفاوت تا سن ۶۰ سالگی فرد جوان محسوب می‌شود و میانسالگی تازه از ۶۰ سالگی آغاز می‌شود.

طبق گزارش سال ۲۰۱۹ سازمان ملل متحد از میان ۲۰۱ کشور مورد مطالعه در  ۳۸ کشور امید به زندگی بالاتر از ۸۰  سال است. در میان ۱۴ کشور اول دنیا در شاخص امید به زندگی ۶ کشور متعلق به آسیا، ۶ کشور متعلق به اروپا می‌باشد و از امریکا و آفریقا هیچ کشوری وجود ندارد.

کشور امریکا با طول عمر کمتر از ۸۰ سال با رتبه ۳۴ در میان کشورهای جهان قرار دارد. ۱۳ کشور دنیا امید به زندگی کمتر از ۶۰ سال  دارند که تمامی آن‌ها در آفریقا قرار دارند.کشورهای کامرون – گینه – ساحل عاج و نیجریه جزو این کشورها هستند. پائین ترین  شاخص امید به زندگی متعلق به جمهوری آفریقای مرکزی  است با ۵۲ سال. در کشورهای آفریقایی بهداشت در پائین ترین سطح خود قرار دارد و مردم با چالش های زیادی دست به گریبان هستند.

هنگ کنگ با ۸۵  سال بالاترین شاخص امید به زندگی در دنیا را داردو کشورهای ژاپن، ماکائو، سوئیس و سنگاپور در رده‌های بعدی قرار دارند.

ایران در میان ۲۰۱ کشور بررسی شده در جایگاه ۷۷ دنیا قرار دارد با طول عمر ۷۶ سال.  امید به زندگی در مردان ۷۵ و در زنان ایرانی ۷۷ سال است. ایران از نظر شاخص امید به زندگی وضعیتی شبیه کشورهای آرژانتین، پرو، تونس و مراکش را دارد.  نکته مهم‌تر اینکه  شاخص امید به زندگی علیرغم مشکلات موجود و تحریم‌های اقتصادی – فشارهای روانی- استرس - فضای با التهاب سیاسی –عدم رشد کامل فضای بهداشت – گرانی و تورم موجود در کشور ایران بالاتر از متوسط جهانی است. در سال ۲۰۱۹ شاخص امید به زندگی در دنیا برابر ۷۲ سال بود که در حدود ۳ سال کمتر از ایران است و شاخص امید به زندگی مردان ۷۰ سال و در زنان ۷۵ سال محاسبه شده است.

سازمان ملل متحد گزارش کرده است که در سراسر دنیا متوسط شاخص امید به  زندگی زنان بیش از مردان است. بالاترین تفاوت در طول عمر زنان و مردان در کشور سوریه دیده می‌شود که به طور متوسط زنان ۱۲ سال  بیشتر از مردان است. در کشورهای لیتوانی ، روسیه و بلاروس نیز زنان ۱۰ سال بیشتر از مردان عمر می‌کنند و این در کشورهای بلوک شرق یا کمونیستی قدیم بیشتر دیده می‌شود مثل کشورهای اوکراین، قزاقستان و گرجستان. در کشور بوتان واقع در قاره آسیا تقریباً تفاوت بین طول عمر زنان و مردان وجود ندارد.

جدول شاخص امید به زندگی در کشورهای برتر منتخب

ردیف

نام کشور

شاخص

رتبه

ردیف

نام کشور

شاخص

رتبه

۱

هنگ کنگ

۶/۸۴

۱

۱۴

فرانسه

۴/۸۲

۱۴

۲

ژاپن

۴/۸۴

۲

۱۵

امریکا

۳/۸۰

۳۴

۳

ماکائو

۸۴

۳

۱۶

امارات

۷/۷۷

۵۶

۴

سوئیس

۵/۸۳

۴

۱۷

ترکیه

۳/۷۷

۶۱

۵

سنگاپور

۴/۸۳

۵

۱۸

چین

۶/۷۶

۷۲

۶

اسپانیا

۳/۸۳

۶

۱۹

ایران

۰۳/۷۶

۷۷

۷

ایتالیا

۲۸/۸۳

۷

۲۰

مالزی

۹/۷۵

۸۱

۸

استرالیا

۲/۸۳

۸

۲۱

سوریه

۳/۷۱

۱۲۹

۹

جزایر...

۸/۸۲

۹

۲۲

عراق

۳/۷۰

۱۳۶

۱۰

ایسلند

۷/۸۲

۱۰

۲۳

زیمبابوه

۸/۶۰

۱۸۴

۱۱

کره جنوبی

۷/۸۲

۱۱

۲۴

نیجریه

۲/۵۴

۱۹۷

۱۲

اسرائیل

۷/۸۲

۱۲

۲۵

افغانستان

۲/۶۴

۱۶۶

۱۳

سوئد

۵/۸۲

۱۳

** شاخص = طول عمر انسان

 

 

 طبق جدول ۳ کشور اول دنیا از قاره آسیا می باشد و در میان ۱۴ کشور برتر دنیا از لحاظ شاخص امید به زندگی ۴۳٪ متعلق به آسیا و اقیانوسیه و ۵۷٪ متعلق به قاره اروپا می‌باشد.

امریکا ابرقدرت جهان دارای رتبه ۳۴ است و کشورهای قابل انتظار مانند امارات در رتبه ۵۶ دنیا قرار دارد. ایران نیز در میانه است با رتبه ۷۷ و شاخص ۷۶ که میانگین طول عمر انسان و امید به زندگی در ایران است. پائین ترین شاخص امید به زندگی کشور افریقای مرکزی است که برابر است با ۳/۵۳. کشورهایی که شاخص آن‌ها کمتر از ۵۸ سال است تمامی متعلق به قاره آفریقا هستند.

در کل سازمان ملل متحد در این گزارش اعلام کرده است در سراسر دنیا متوسط امید به زندگی زنان بیشتر از مردان است.

میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال