جستجوی اعضاء
ورود به سیستم
ایمیل
رمز عبور
 
ثبت نام
 

گفتگو| رونق تولید تنها راه «بی‌اثرکردن تحریم»/ ۲ مانع بزرگ «رونق تولید» چیست؟

کارشناس اقتصادی با بیان اینکه برای بی‌اثرکردن تحریمها راهکاری جز حمایت هدفمند از تولید غیررانتی وجود ندارد، گفت: برای تحقق این هدف بایستی معضل نرخ ارز بالا و سودهای بانکی غیرواقعی حل‌وفصل شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، مقام معظم رهبری در جلسه اخیر با 2500 تولیدکننده و فعال اقتصادی با بیان اینکه تحریم حالا حالاها برداشته نمی‌شود، تنها راه لغو تحریم از سوی تحریم‌کننده را بی‌اثر کردن تحریم با رونق تولید داخلی دانستند.

احسان سلطانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با ابراز اینکه راهکار اصلی بی‌اثر کردن تحریمها حمایت هدفمند از تولید غیررانتی است، گفت: دولت و مجموعه‌های نزدیک به دولت مثل اتاق بازرگانی معمولاً اظهار نظرهایی درباره تولید دارند که حالا به کلیشه‌های غیرقابل‌مصرف تبدیل شده و تاکنون پاسخی درباره بی‌تأثیر بودن ایده‌های مطرح‌شده آنها داده نشده است.

 این کارشناس اقتصادی گفت: دولت مستقر پیشتر تمرکز خود را روی سیاست خارجی و گشایش‌ در مراودات بین‌المللی متمرکز کرد و در این بین کسب‌وکارهای خرد و متوسط فراموش شدند این در حالی است که برای توسعه پایدار بیشتر باید روی این صنایع تمرکز کرد.

 سلطانی با تصریح به اینکه در حوزه حمایت از کسب‌وکارهای کوچک که بیشترین اشتغال را ایجاد می‌کنند اقدام جدی صورت نگرفته، گفت: چند سال قبل وزیر وقت صنعت درباره اقدامات حمایتی دولت از صنایع کوچک و متوسط گفته بود  "تمام آنها را به استانداری‌ها واگذار کردیم" این گزاره ساده یعنی اینکه دولت به‌طور کلی  چشم‌انداز و تمرکزی نسبت به این صنایع نداشته است.

وی با بیان اینکه هدف از رونق تولید حمایت از صنایع رانت‌محور نیست، گفت: در سال قبل 20 شرکت بورسی خصولتی بزرگ نزدیک به 76 هزار میلیارد سود کردند که نشان می‌دهد این شرکتها کاملاً در فضای رونق هستند و به هیچ حمایتی نیاز ندارند.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه در طرح خروج از رکود مسعود نیلی که در سال 92 ارائه شد تمرکز دولت روی بنگاه‌های بزرگ بود، تأکید کرد: در نتیجه این سیاستها نه‌تنها شرایط امروز اقتصادی کشور با سال 92 تفاوتی نکرده بلکه چند گام هم به عقب رفته‌ایم. ذکر این نکته هم ضروری است که نباید شاخص‌های منفی اقتصادی این روزهای اقتصاد کشور را کاملاً به تحریم‌های اقتصادی نسبت داد.

وی با تأکید به اینکه وضعیت امروز نشئت‌گرفته از کم‌سوادی نسخه‌نویسان دولتی است گفت: افزایش بهره‌های بانکی در راستای نظام بازار آزاد از سالهای 92 و 93 سرعت گرفت و در نتیجه سرمایه‌ها از 30 استان جمع شد و یک‌راست به تهران رفت در نتیجه این سیاست استانها دچار کمبود منابع شدند و در نهایت اقتصاد با مشکل جدی رکود در استانهای کوچکتر مواجه شد.

سلطانی با ابراز اینکه نیمی از نقدینگی ایران از سال 92 به بعد از محل سپرده‌های بانکی ایجاد شده است گفت: وقتی که نقدینگی رشد می‌کند بازیگران اصلی و سیاست‌گذاران مجبور می‌شوند برای تراز شدن اقتصاد قیمتها را سه برابر کنند.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد، مهمترین مانع رونق تولید به‌عنوان یک سیاست اصلی برای بی‌اثر کردن تحریمها سودهای سپرده بالاست متأسفانه برای تعدیل نرخ این سودها تدبیر جدی اندیشیده نشده است. خود دولت نیز 200 و 300 هزار میلیارد تومان بدهی بانکی دارد و مشغول پرداخت بهره است و مشخص نیست چرا همچنان سیاست نرخ‌های بالای سود بانکی در کشور ادامه دارد.

این کارشناس اقتصادی با تأکید به اینکه راهکار دوم رونق تولید سیاست مناسب ارزی است گفت: با شوک ارزی اخیر مصرف خانوارها کاهش یافته چرا که قیمتها 3 برابر شده اما درآمد خانوارها 40 درصد رشد کرده است وقتی مصرف کم می‌شود رکود نیز تعمیق می‌شود.

وی اضافه کرد اگر دولت مسئله نرخ ارز بالا را حل‌وفصل نکند و کنار آن فکری به حال نرخ سود بانکی نشود متأسفانه رکود ادامه خواهد داشت و بحرانهای جدید به اقتصاد تحمیل می‌شود.

وی در بخش دیگری از مباحث خود به مسئله کسب‌وکار در ایران پرداخت و گفت: مشکل اساسی اقتصاد ایران هزینه کسب‌وکار است و نه خود سهولت کسب‌وکار.

سلطانی ادامه داد قوانین و مقررات نسبت به کشورهای دیگر آنچنان بالا نیست، مشکل اصلی کندی کار از سوی کارکنان دولت است در واقع رویه‌های اداری در ایران طولانی‌تر از روال عادی انجام می‌شود که این موضوع هم از همان سرکوب دستمزدی نشأت گرفته است.

میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال