جستجوی اعضاء
ورود به سیستم
ایمیل
رمز عبور
 
ثبت نام
 

توقف بد موقع طرح مبارزه با پوشاک قاچاق / وقتی بازار شب عید تقدیم قاچاق می‌شود

دبیر اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک با بیان اینکه «طرح مبارزه با برندهای محرز پوشاک قاچاق» همزمان با بازار شب عید بی‌دلیل متوقف شده است گفت: اکنون انبارهای تولیدکنندگان‌ مملو از پوشاک آماده فروش و بی‌مشتری است.

سعید قدیری دبیر اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم درباره دلایل توقف «طرح مبارزه با برندهای محرز پوشاک قاچاق» گفت: اولین گام این طرح، در بهمن‌ماه 97 کلید خورد اما متاسفانه از آبان ماه امسال یعنی همزمان با «بازار شب عید» و «شروع واردات با رویه مسافری از مناطق آزاد»، این طرح متوقف شده است، این در حالی است که قرار بود این طرح به طور مستمر و بلند مدت ادامه پیدا کند.

وی با انتقاد از حجم زیاد پوشاک قاچاق در بازار کنونی شب عید عنوان کرد: انبارهای تولیدکنندگان مملو از پوشاک آماده فروش و بدون خریدار است.

قدیری با بیان اینکه گام اول طرح مبارزه با پوشاک قاچاق تا تیرماه 98 مسکوت ماند، بیان کرد: با وجود اینکه طرح از ابتدا با مقاومت‌هایی از سوی برخی اصناف و فرمانداری‌ها به بهانه اخلال در بازار رو به رو شد اما خوشبختانه با حمایت‌های مستقیم وزیر کشور، طرح در ابعاد گسترده‌تر و حتی در شهرستان‌ها ادامه پیدا کرد اما در ادامه و از آبان‌ماه سال جاری، طرح به طور کلی و ناگهانی متوقف شده است.

دبیر اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک اذعان کرد: به همین خاطر تصمیم گرفتیم در طی نامه‌ای به وزیر کشور اعتراض خود را نسبت به توقف بی‌جهت و ناگهانی گام‌های اول، دوم و سوم «طرح مبارزه با برندهای محرز پوشاک قاچاق» از آبان ماه سالجاری اعلام کنیم.

بیشتر بخوانید

دبیر اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک با بیان اینکه در گام اول این طرح با 110 فروشگاه برندهای خارجی پوشاک برخورد به عمل آمد، عنوان کرد: اجرا نکردن دستورالعمل‌های «ثبت و احراز نمایندگی برندهای خارجی» و «کدهای شناسه و رهگیری کالا» 2 دلیل عمده تنبیه این فروشگاه‌های متخلف بود که در نهایت منجر به ضبط پوشاک قاچاق یا تعطیلی این واحدهای صنفی شد.

کدام مناطق آزاد متهم‌های اصلی قاچاق پوشاک هستند؟

وی در پاسخ به سوال "قاچاق پوشاک از کدام مناطق آزاد بیشتر انجام می‌‍‌‌شود؟" گفت: از تمامی مناطق آزاد گزارش قاچاق داریم اما از مناطق جنوبی خصوصا قشم، اروند، کیش و چابهار گزارشات بیشتری مخابره می‌شود. قدیری افزود: از سوی دیگر در برخی از مناطق آزاد جنوبی، هنوز گمرک مستقر نیست که این واقعیت در عمل، کنترل و نظارت بر واردات کالا را با مشکل مواجه کرده است.

میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال