جستجوی اعضاء
ورود به سیستم
ایمیل
رمز عبور
 
ثبت نام
 

مصوبه بخشش سود وجریمه بدهکاران بانکی باعث تکثیربدحسابان می شود

ایران اکونومیست – مصوبه مجلس برای بخشش سود وجریمه مضاعف بدهکاران بانکی باعث می شود خوش‌حسابان نیز بدحساب شوند

علیرضا حایری اقتصاددان در گفت وگو با ایران اکونومیست  در خصوص این مصوبه گفت: مصوبه مجلس تا سقف دومیلیارد تومان بوده و برای کسانی است که سود مرکب می‌گیرند. 
وی افزود: هر بخششی که به بدهکاران بانکی می‌دهیم در واقع آنها را تکثیر کرده‌ایم و خوش‌حسابان را در دامن طیف بدحسابان می‌فرستیم. با این کار خوش‌حسابان را از گردونه خارج می‌کنیم و پشیمان می‌سازیم از رفتاری که داشته‌اند. 
وی ادامه داد: از سویی این مصوبه باعث می‌شود بانک‌ها نقدینگی و منابع بیشتری را از دست بدهند و طرف بانک مشتاق شود که بدهی خود را ندهد. ما همواره اعتدال را رعایت نمی‌کنیم. زمانی بانک‌ها از افرادی که تسهیلات زیادی را گرفته‌اند، وثیقه مناسب نگرفته‌اند که این مسئله باعث شده کسانی که تسهیلات بالا دریافت نموده‌اند با استفاده از روابط خود وثیقه نداده در نتیجه با ندادن بدهی خود بانک‌ها به علت ارزیابی نامناسب وثیقه آنها، ترجیح می‌دهند قضیه را برملا نکرده و در خفا حل کنند. 
وی تصریح کرد: از سوی دیگر بدهکاران کوچک بدون روابط را چنان محکم‌کاری کرده‌اندکه انواع وثیقه وضامن و.. گذاشته‌اند و به محض این که اقساطشان عقب بیفتد سریع راهکارهای قانونی طلب وصول بانکی اجرا می‌شود که باید بین این دو قضیه تعادل ایجاد کرد

میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال