جستجوی اعضاء
ورود به سیستم
ایمیل
رمز عبور
 
ثبت نام
 

افت بازدهی بازارهای مالی نگاه‌ها را به سوی بانکها کشانده است؛

جذب نقدینگی سرگردان با افزایش نرخ سود بانکی

آفتاب یزد- گروه اقتصادی: نرخ سود بانکی تغییر می‌کند؟ این پرسشی است که بسیاری از کارشناسان در دوره‌ای که نرخ تورم شتاب بالایی گرفته از متولیان بانک مرکزی دارند. چند هفته‌ای است که به جز بازار سرمایه سایر بازارهای مالی دچار افت بازدهی شده‌اند و وقت آن است با افزایش نرخ سود بانکی سرمایه‌های سرگردان در بازارهای زیانده را به سوی بانکها جذب کرد.
بازار بورس وبازار دلار در دوماهه اول سال 98 بیشترین بازدهی را داشته اند. بورس با بازدهی ۲۴٫۵ درصدی پربازده‌ترین بازار بوده و پس از آن دلار بازدهی پنج درصدی ثبت کرده است. بازار طلا نیز دو درصد افت داشته و از ارزش سکه نیز ۰٫۷ درصد کم شده است.
هرچند بازارها تا میانه اردیبهشت ماه روند رو به رشدی را طی کردند، اما چند هفته‌ای است که به جز بازار سرمایه دیگر بازارها زیان‌ده شده‌اند؛ به‌نحوی که به عقیده برخی از کارشناسان ممکن است دارایی‌ها از بازار طلا و ارز به تدریج خارج شوند.کارشناسان می‌گویند با وجود شرایط فعلی آیا وقت اصلاح نرخ سود بانکی نیست تا بانک‌ها به محل جذب سرمایه‌ها تبدیل شوند؟
درحال حاضر حداکثر سود بانکی اکثر بانکها ۲۰درصد است، هرچند از نظر بانک مرکزی میزان این سود ۱۵درصد است اما برخوردی هم با این شکل ماجرا ندارد. از سوی دیگر پایین بودن نرخ سود بانکی سرمایه‌های خرد وکلان مردم را به سوی بازارهای دیگر سرازیر کرده که این بازارها سود چندان وبازدهی بالایی به جز بورس وبازار طلا ندارند. از این رو آیا وقت آن نرسیده که باتوجه به تورم بالایی که با پوست و گوشت خود و نه در آمارهای رسمی مسئولان حس می‌کنیم میزان نرخ سود بانکی بالا برود تا سرمایه‌های سرگردان جذب بانکها شود؟
علیرضا حائری کارشناس ارشد اقتصادی در گفت و گو با آفتاب یزد در این خصوص گفت: زمانی که در دوره مدیریت آقای سیف سود بانکی را کم‌کردند استدلالشان آن بود که چون تورم ما تک رقمی و حدود 8درصد است توجیهی وجود ندارد که سود بانکی بالایی به مشتریان خود بدهیم.
وی ادامه داد: براساس این استدلال متناسب با نرخ تورم، سود بانکی باید بالا یا یایین رود یعنی زمانی که تورم پایین است نرخ سود بانکی پایین و زمانی که تورم بالا می‌رود نیز به تبع آن نرخ سود بانکی افزایش ییدا کند.

>افزایش نرخ تورم و بالا رفتن نرخ سود بانکی 
وی ادامه داد: با توجه به استدلال و سخنان خود مسئولان که نرخ تورم بسیار بالا رفته و بالای 50 درصد است، طبیعی است که نرخ سود بانکی باید افزایش بیدا کند.مردم سپرده گذاری می‌کنند وزمانی که به مرور زمان بر اثر افزایش تورم ارزش پولشان پایین بیاید طبیعی است که پولهایشان را از بانکها خارج کرده و تبدیل به کالا می‌کنند. این پول به سمت خرید کالا، ارز، سکه و سهام و ماشین و زمین سرازیر می‌شود.
به گفته وی، ما اگر بخواهیم جلوی خروج سپرده‌های مردم از بانکها را بگیریم باید با توجه به کاهش ارزش پول ملی سود بانکها را افزایش بدهیم.مردم احساس نکنند که سپرده آنها در حال ذوب شدن و از بین رفتن است. در غیراین‌صورت این سودها از بانکها روانه بورس بازی و بازار دلالی و سفته بازی و بازارهای طلا و سکه و زمین و مسکن خواهد رفت.
وی تصریح کرد: از سوی دیگر اگر فکر کنیم که بانکها سپرده مردم را جمع کنند وآن را صرف تولید و چرخهای اقتصادی کنند این درست است.درصورتی که می‌بینیم بانکها سپرده مردم را صرف دادن تسهیلات کلان به افرادی می‌کنند که اهلیت ندارند.وثیقه کافی دربانکها نمی‌گذارند به طوری که طی 6ماه اخیر دیدیم که چند جلسه دادگاه مفسدان اقتصادی برگزار شد.افرادی که وامهای کلان گرفتند و خرج خرید کالاهای دیگر از جمله زمین وملک ومسکن کردند.

>مطالبات معوق بانکها 
بالای 250 هزار میلیارد تومان است 
این کارشناس اقتصادی با ذکر این نکته که مطالبات معوق بانکها بالای 250 هزار میلیارد تومان است، ادامه داد: یعنی بانکها از پول مردم 250هزار میلیارد تومان را به کسانی دادند که این مبلغ را برنگرداندند و بانک هم زورش نمی‌رسد آن را پس بگیرد. بانک مرکزی نظارتی بر بانکها دراین زمینه ندارد و ارزش گذاری‌های بانکها برای وثیقه‌ها بیشتر صوری است.از این رو با ادامه این روال چه سود بانکی بالا رود یا کاهش یابد تاثیری در شکوفایی اقتصاد ندارد و این تسهیلات جذب تولید واقتصاد کشور نخواهدشد.
وی افزود: بنابراین باید نظارت شود سپرده‌های مردم جذب سرمایه گذاری تولید واقتصاد کشور شود تا با افزایش نرخ سود بانکی نقدینگی موجود جذب بانکها برای انجام این امور شود.

>در نظر گرفتن شرایط بازارها 
کوروش پرویزیان، مدیر عامل بانک پارسیان نیز در گفت وگو باخبر آنلاین ضمن اشاره به این موضوع که نرخ سود باید از سوی بانک مرکزی و شورای عالی پول و اعتبار تعیین شود، گفت: برای تعیین نرخ سود باید مجموع شرایطی که در بازارها حاکم است در نظر گرفته شود.
وی عنوان کرد: تغییراتی که در بازار مالی اتفاق می‌افتد صرفا نباید برای یک مدت خاص یا کوتاه‌مدت باشد؛ حتما باید شرایط بلندمدت را نیز در نظر گرفت.
رئیس کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی در خصوص عوامل تاثیرگذار بر تعیین نرخ سود گفت: از مولفه‌های اثرگذار روی تعیین نرخ سود سپرده، ملاحظات نرخ سود تسهیلات است، یعنی باید توان برگشت منابع تسهیلات‌گیرندگان نیز مورد توجه باشد. نرخ‌های موجود دیگر بازارها از جمله بازار ارز نیز جزء مولفه‌هایی است که پرویزیان معتقد است باید مورد توجه نرخ‌گذار باشد.
وی تورم را نیز از عوامل موثر دانست و افزود: قاعده مربوط به تورم هم تاثیرگذار است؛ پیش‌بینی‌هایی که درباره تورم در جامعه وجود دارد، باید جزء ملاحظات در تعیین نرخ سود بانکی باشد. قاعدتا بانک مرکزی و شورای عالی پول و اعتبار روی این مولفه‌ها برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری می‌کنند.
پرویزیان در خصوص نرخ‌گذاری در شرایط فعلی گفت: ولی در شرایط فعلی ثبات در بازارها اهمیت بیشتری دارد، یعنی مهم است که بازار پول بازار باثباتی باشد و تداوم ثبات در بازار مذکور می‌تواند بازار دیگر را نیز تحت تاثیر خود قرار دهد.
وی افزود: در شرایط فعلی نرخ سود سپرده‌ها نرخ سودی است که شورای عالی پول و اعتبار ابلاغ کرده و در یک دامنه‌ای به بانک‌ها اجازه داده که بانک‌ها اوراق سپرده با نرخ سود حدودا ۱۸ درصد را منتشر کنند. این نرخ چون یک ساله و کمتر است نرخ خوبی است.
وی درباره تغییر نرخ سود بانکی در سال جاری گفت: امسال علائمی که در سایر بازارها وجود دارد اجازه گرفتن تصمیم ناگهانی را به سیاست‌گذار نمی‌دهد که ساختار مالی و ترازنامه بانک‌ها و طرف تقاضا را تحت تاثیر قرار دهد و به عقیده من نرخ موجود متناسب با شرایط اقتصادی است.

میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال