جستجوی اعضاء
ورود به سیستم
ایمیل
رمز عبور
 
ثبت نام
 

صادرات بیش از یک میلیارد دلاری محصولات نساجی در سال97

تهران- ایرنا- مدیرکل دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: پارسال 312 هزار تن انواع محصولات حوزه صنایع نساجی و پوشاک به ارزش یک میلیارد و 93 میلیون دلار از کشور صادر شد که در مقایسه با سال پیش از آن از نظر ارزشی و وزنی به ترتیب 6 درصد و 26 درصد رشد داشت.

«افسانه محرابی» امروز (یکشنبه) در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: از بین مجموعه های مختلف صنایع نساجی بیشترین حجم صادرات پارسال مربوط به انواع «کفپوش» به ارزش 417 میلیون دلار و به وزن 80 هزار تن بوده است.
به گفته این مقام مسئول، پارسال همچنین 397 هزار تن کالاهای نساجی و پوشاک به ارزش یک میلیارد و 120 میلیون دلار وارد کشور شد.
وی ادامه داد: این میزان واردات در مقایسه با سال 96، از نظر ارزشی 32 درصد کاهش و از نظر وزنی 35 درصد افت داشته است.
محرابی یادآور شد: بیشترین میزان واردات مربوط به انواع الیاف به ارزش 541 میلیون دلار و به وزن 223 هزار تن به ثبت رسید.

* تولید کم کاغذ در کشور
مدیرکل دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت اظهار داشت: مقدار تولید کاغذ چاپ، تحریر و روزنامه در کشور قابل توجه نیست که دلیل اصلی این موضوع وجود دستگاه های متعدد در سیاستگذاری آن است.
وی گفت: بهبود تولید در این زمینه نیازمند همکاری سایر بخش های دولتی از جمله وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت جهاد کشاوزی در تسهیل واردات چوب و توسعه زراعت درختان سریع الرشد و نیز همکاری مجلس شورای اسلامی است.
محرابی ادامه داد: اکنون بیش از 100 واحد تولیدی در کشور در زمینه تولید انواع کاغذ و مقوا مجوز فعالیت صنعتی دارند.

* صادرات کاغذهای تیشو و بسته بندی
وی افزود: پارسال 153 هزار تن کاغذ تیشو ( محصولاتی مانند دستمال کاغذی) در کشور تولید شد که علاوه بر تامین نیاز داخلی، نزدیک به 10 هزار تن آن نیز صادر شد.
مدیرکل دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: همچنین سال گذشته 725 هزار تن کاغذهای بسته بندی (لاینر و فلوتینگ) در کشور تولید شد که علاوه بر تامین نیاز داخل، نزدیک به 180 هزار تن آن صادر شد.
وی خاطرنشان کرد: وزارت صنعت با همکاری وزارت ارشاد در تلاش است تا با اجرای اقداماتی از افزایش قیمت کاغذ و در نتیجه کتاب جلوگیری کند؛ در این زمینه مسئولیت تنظیم و کنترل قیمت کاغذ با کارگروه ساماندهی کاغذ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان برای کاغذهای چاپ و تحریر حوزه صنعتی است.
به گزارش ایرنا، برخی فعالان حوزه نساجی و پوشاک ایران هشدار می دهند چنانچه مشکل تامین مواد اولیه و نقدینگی مورد نیاز صنعت نساجی و پوشاک حل نشود، ظرفیت های پیش بینی شده تحقق نمی یابد و این امر پیامد رونق واردات و قاچاق را به همراه خواهد داشت.
صنعت نساجی و پوشاک سالیانه نیازمند معادل دومیلیارد و 500 میلیون دلار مواد اولیه، تجهیزات و ماشین آلات است که با احتساب مواد اولیه ای که در داخل تامین می شود، این نیاز به حدود چهار میلیارد دلار می رسد.

میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال