جستجوی اعضاء
ورود به سیستم
ایمیل
رمز عبور
 
ثبت نام
 

نتایج یک نظرسنجی نشان داد؛ مهر مردودی مردم بر عملکرد دولت در حوزه رونق تولید

۸۸ درصد شرکت کنندگان در یک نظرسنجی به عملکرد دولت در ایجاد رونق در حوزه تولید نمره منفی دادند.

به گزارش خبرگزاری مهر، برنامه «پایش» شب گذشته از مخاطبان، درباره عملکرد دولت در سال جدید برای رونق تولید سوال شد. در این نظرسنجی، بیش از ۸۸ درصد پاسخ دهندگان به دولت نمره مردود دادند. این آمار بیانگر عدم توجه یا کندی عمل دولت در زمینه تولید در نظر مردم است. چندی پیش نیز نتایج نظرسنجی دیگری در برنامه پایش نشان داد ۸۵ درصد مردم، سو مدیریت را مهم‌ترین عامل مشکلات اقتصادی کشور می‌دانند. تحلیل این نظرات نشان دهنده اهمیت تولید در نگاه مردم و بی‌توجهی دولت به رونق تولید است.

در برنامه این هفته پایش، ابتدا دهقانی‌نیا سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز برای پاسخ به یکی از وعده‌های بررسی شده در پایش هفته قبل روی خط برنامه حضور پیدا کرد. سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه ۲۵ شکایت از برندهای پوشاک در حال بررسی است از احصاء حدود یک میلیارد تومان از تخلفات خبر داد. دلاوری مجری برنامه نیز با اعلام آمار بیش از ۸۰۰ میلیون دلاری قاچاق پوشاک؛ عملکرد سازمان مبارزه با قاچاق کالا و ارز را به بوته نقد کشاند.

در بخش دیگر برنامه آقای احسان سلطانی به عنوان کارشناس اقتصادی به بررسی دوگانه کوپن و یارانه پرداخت. پیش از این اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور به اجرای یکی از دوگانه کوپن و یارانه اشاره کرده بود. سلطانی، رهایی بازار و تزریق ارز به بخش‌های کم اهمیت با توجه به کاهش درآمد ارزی را از دلایل مهم افزایش قیمت کالاهای اساسی دانست. این کارشناس اقتصادی افزود، طبق آمارها واردات موز در این برهه حساس از صادرات پیاز، گوجه‌فرنگی و سیب‌زمینی که کالاهای اساسی خانوار هستند بیشتر بوده که این نشان از بی‌تدبیری تیم اقتصادی دولت دارد.

کارآفرین دیشب برنامه پایش، مسعود تهرانچی از پیشگامان صنعت حمل‌ونقل بود. تهرانچی که فعالیت خود را از سال ۱۳۳۵ آغاز کرده؛ واردکننده اولین اتوبوس، سازنده اولین آمبولانس و همچنین مؤسس و مدیرمسئول اولین مجله خودروی ایران است. او به تعریف خاطراتش در گذر ۶۰ سال خدمت به کشور از صنعت خودرو، محرومیت‌زدایی، ساخت بیمارستان و طراحی بهشت‌زهرا پرداخت. در میانه گفتگو تهرانچی مهم‌ترین سختی از سختی‌های تولید در کشور را عدم دسترسی به مسئولین دانست. کارآفرین برتر کشور با بیان کمک‌های آقای شاهرودی در سال ۱۳۷۹ از آیت‌الله رئیسی ریاست قوه قضائیه برای مشکلات خود طلب یاری نمود. در پایان این گفتگوی طولانی و جذاب، تهرانچی به تماشای جوانان کارآفرین برتر این هفته برنامه پایش نشست و خطاب به آن‌ها گفت: «برای شما مشکلات ایجاد می‌شود؛ خیلی هم زیاد می‌شود؛ ولی اگر قلبتان با خدا باشد و فکر بکنید که فقط برای خدا کار نمی‌کنید دارید برای بنده‌های خدا کار می‌کنید؛ انرژی‌تان زیاد می‌شود و موانع هم از بین می‌روند.»

«پایش» به تهیه‌کنندگی الهام پیرهادی و سردبیری محمد عنبری، کاری از گروه دانش و اقتصاد شبکه یک سیما است.

میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال